Koray Aydın’dan Akşener’e: Kurultayın iptali partiye zarar verir

27 Nisan’da seçimli olağanüstü kurultaya gidecek İYİ Parti’de Genel Başkan Adayı Koray Aydın, kurultayın iptal edileceği iddiaların yönelik açıklama yaptı. Aydın, kurultayın iptal edilmesinin yanlış olacağını belirterek Meral Akşener’e seslendi.

Aydın, İYİ Parti’nin kuruluşuna giden 2016 MHP kurultayını da hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

YARGI DARBESİYLE ENGELLENMİŞTİ: İYİ Parti, haksızlığa, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe tavır koyan, yeri geldiğinde isyan eden İYİ ve cesur insanlar tarafından kurulmuştur. 2016 yılında MHP olağanüstü kurultayının toplanması için yeter sayının 3 katını aşan hatta salt çoğunluktan bile fazla imza toplanmasına rağmen, o kurultay, iktidarın açık müdahalesi ve garabet bir yargı darbesiyle engellenmişti. Bu haksızlık karşısında susmayan ve gerektiğinde baba ocağına bile eyvallah etmeyen Türk milliyetçileri, İYİ ve cesur insanlarla el ele vererek olağanüstü hal dönemi şartlarında İYİ Parti’yi kurmuştur.

ÇABALAR HIZ KAZANDI: Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, yerel seçimlerin ardından yaptığı değerlendirme sonucunda olağanüstü kurultay kararı almış ve kendisi de aday olmayacağını Türk ve dünya kamuoyuna ilan etmiştir. Ancak İYİ Parti’mizin bazı Milletvekilleri ve İl Başkanları organize edilerek kurultayın iptal edilmesi çabaları hız kazanmıştır.

TANIDIK BİR TİYATRO: Nitekim Sayın Bahçeli, iktidar tarafının Genel Başkanımızın görevine devam etmesi ve olağanüstü kurultayın iptal edilmesi yönündeki talebini açık ve net bir şekilde ifade etmiştir. Olağanüstü kurultayın iptal edilmesi senaryosuyla iktidarın yazdığı tanıdık bir tiyatro, sahneye konulmak istenmektedir. Böylesine talihsiz girişimler Milletvekillerimizin, il başkanlarımızın ve kurultay delegelerimizin yüksek şahsiyetlerini hiçe saymak ve onların hür iradelerine ipotek koymak demektir.

İPTAL, PARTİYİ SARSAR: Olağanüstü kurultay yerine olağan kurultay sürecini başlatma yönündeki söylemler, süreci sulandırma ve çalınan minareye kılıf bulma girişiminden ibaret kalacaktır. Olağanüstü kurultay kararının sonuna kadar arkasında durması için Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e açık bir çağrıda bulunuyorum. Olağanüstü kurultayın iptal edilmesi, İYİ Parti’nin siyaset ve toplum nazarındaki güvenilirliğini ve ciddiyetini sarsacaktır.

SÖZ DELEGENİN OLMALI: Olağanüstü kurultayın iptal edilmesi, aynı zamanda Sayın Meral Akşener’in duruşuna, itibarına ve siyasi kariyerine de büyük zarar verecektir. İYİler ve Cesurlar Hareketi olan İYİ Parti’nin büyük kurultay delegelerinin vereceği karar, başımızın üstündedir. Söz, İYİ Parti’yi siyasi intihara sürükleyecek senaryoyu yazanların değil, delegenin olmalıdır. Demokrasinin ve hukukun gereği budur.

Ne olmuştu?

Yerel seçimlerde beklediği oy oranına ulaşamayan İYİ Parti’de Genel Başkan Meral Akşener 27 Nisan’da seçimli olağanüstü kurultaya gidileceğini duyurmuştu. Akşener, kısa bir süre sonra yaptığı açıklamayla aday da olmayacağını ilan etmişti.

Akşener’in açıklamasının ardından partide şu ana kadar 3 kişi genel başkanlığa adaylığını koydu: İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın, İYİ Parti Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın. Adaylık için ismi geçen isimlerden İYİ Parti Antalya Milletvekili ve önceki dönem Genel Sekreteri Uğur Poyraz ise aday olmayacağını ancak delege tarafından aday gösterilirse başkanlık için yarışacağını ifade etmişti.

MHP lideri Devlet Bahçeli dün yaptığı açıklamada İYİ Parti’deki kongre sürecini değerlendirmiş ve “Şimdi önüne gelen aday olmaya çalışıyor. Bunlar en tabii hakkıdır. Fakat çoklu adaylar çoklu bölünmelere de vesile olabiliyor. Önümüzdeki siyasi istikrarı, siyasi partilerdeki istikrarla ilişkilendirerek Sayın Meral Akşener’in ayrışma kararından vazgeçerek partinin başında devamında, onunla beraber aday olmak isteyen insanların etrafında kenetlenerek Türkiye’nin etrafında kenetlenmesi gerektiğini düşünmekteyim” demişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x